Igår samlades vännerna hemma hos brudparet, som vi kom fram till igår får heta brudparet ett tag till, för att bekanta oss med Doro och Emils son Jakob som föddes för fem månader sen. Han var go den lille pågen, luktade gott och smilade och hade sig ett tag innan han somnade i barnvagnen med hjälp av pappas danska barnvisor.
Vi andra diskuterade bröllopet i detalj igen (älskar att grotta ner mig) och snackade skit om folk, skrattade en massa samt hade trevligt. Efter ett tag öppnade Linda en flaska champagne och männen i sällskapet gav sig ut i augustikvällen för att leta efter persisk mat. Den visade sig vara slutsåld så istället avnjöts champagnen tillsammans med kinesiska vårrullar och stekt ris. Också gott.
När klockan blev sent och alla började gäspa vandrade Eric och jag hemåt genom natten. Jag tänkte på gosiga, knubbiga bebisar som såg ut som Eric och mig…. Och Eric tänkte mest på att han inte skulle ätit den sista wantanen med färskost.
Livet är fortfarande härligt!
Leave a Reply